REHABILIOTACJA W CIĄŻY
Fizjoterapia w ciąży i połogu
Ciąża jest wyjątkowym okresem podczas którego w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian.
Zadziwiająca jest nie tylko ich ilość ale również to jak organizm potrafi się do tych zmian zaadaptować. Wszystkie te procesy są fizjologią jednak zdarza się ,że niosą ze sobą pewien dyskomfort a czasem nawet dolegliwości bólowe. Fizjoterapia jest wtedy skuteczną i bezpieczną formą terapii. Jakie są najczęstsze dolegliwości w trakcie ciąży podczas których pomocna może być terapia ?
- Dolegliwośći bólowe kręgosłupa, miednicy, okolic krocza
- Rwa kulszowa
- Drętwienie dłoni, palców (jak przy cieśni nadgarstka)
- Skurcze nóg
- Zgaga
- Problemy z nietrzymaniem moczu
- Inne dolegliwośći bólowe układu ruchu
Wizyta u fizjoterapeuty w trakcie ciąży może być również świetnym przygotowaniem do kolejnych tygodni ciąży– poprzez rozluźnienie i uelastycznienie struktur mięśniowo- powięziowych organizm łatwiej adaptuje się do rosnącego brzuszka oraz zwiększających się obciążeń.
Fizjoterapia w trakcie połogu
W trakcie połogu organizm stopniowo wraca do stanu z przed ciąży. Dolegliwości z którymi mogą spotkać się młode mamy to np. bóle podbrzusza wywołane przez bliznę po cięciu cesarskim lub krocza po szyciu pęknięcia lub nacięcia tej okolicy. Podczas wizyty ocenimy stan blizny i tkanek a także zaprezentujemy w jaki sposób pracować samodzielnie w domu.
Po porodzie – zarówno tym siłami natury jak i przez cc -warto skontrolować pracę mięśni dna miednicy. Jest to istotne pod kątem profilaktyki nietrzymania moczu czy obniżenia narządów miednicy a także w przypadku już istniejących dysfunkcji.
Rozejście mięśnia prostego brzucha, niewydolność kresy białej - to kolejny obszar ciała który warto skontrolować po porodzie aby wykryć ewentualne zaburzenia i wdrożyć odpowiednią terapię.