Fizjoterapia urologiczna

Fizjoterapia urologiczna

FIZJOTERAPIA UROLOGICZNA

To dość nowa dziedzina fizjoterapii, która w głównej mierze zajmuje się dysfunkcjami:
  • mięśni dna miednicy,
  • nietrzymaniem moczu, stolca,
  • problemami z prostatą,
  • zaburzenie erekcji.
Na czym polega rehabilitacja urologiczna?
To zabiegi i ćwiczenia, które pozwalają zmniejszyć dysfunkcje pęcherza moczowego, nerwów i mięśni dna miednicy, uzupełniając leczenie farmakologiczne czy operacyjne. Może też być stosowana zachowawczo, aby zapobiegać problemom urologicznym pojawiającym się wraz z wiekiem.

DYSFUNKCJE MIĘŚNI DNA MIEDNICY
Dno miednicy to grupa mięśni, więzadeł i powięzi, które zamykają naszą miednicę kostną od dołu. To niezmiernie ważne struktury, o których często zapominamy, albo też nie wiemy jak o nie prawidłowo dbać. Odpowiadają one za podtrzymywanie i prawidłowe ułożenie narządów wewnętrznych, mikcję, defekację, seks, poród oraz stabilizację tułowia. Jako mięśnie reagują na skurcz i relaksację. Ich odpowiednie napięcie warunkuje prawidłowe działanie układu moczowo-płciowego, pokarmowego, oddechowego, oraz innych.

NIETRZYMANIE MOCZU/STOLCA
Nietrzymanie moczu to mimowolne, niezależne od świadomej decyzji danej osoby, oddawanie moczu (mikcja) prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. Mocz wycieka bezwiednie z pęcherza, gdy rośnie w nim ciśnienie, co najczęściej zdarza się podczas wysiłku fizycznego, ale również w trakcie kaszlu, kichania lub śmiechu.

CHRONICZNE ZAPALENIE PROSTATY
Prostata to mały organ gruczołowo-mięśniowy znajdujący się w miednicy, poniżej pęcherza, obejmujący początkowy odcinek cewki moczowej. Gruczoł krokowy wytwarza wydzielinę, która miesza się z płynem nasiennym, co zwiększa aktywność spermy i jej odporność na niekorzystne warunki. Gdy prostata jest powiększona, powoduje nacisk na cewkę moczową, co prowadzi do zakłócenia przepływu moczu z pęcherza moczowego. Zakłócenie normalnego procesu oddawania moczu prowadzi do zatrzymania moczu, co wywołuje rozwój kamieni nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, choroby nerkowe (odmiedniczkowe zapalenie nerek) itp. Terapia falą uderzeniową jest wykorzystywana do zatrzymania procesu zapalnego w zakresie chronicznego zapalenia prostaty oraz łagodnego rozrostu prostaty (BPH). Chroniczne zapalenie prostaty to stan zapalny gruczołu krokowego. Główna przyczyna tej dolegliwości to infekcja gruczołu wywołana czynnikami zakaźnymi. Stan ten może być wywołany przez anatomiczne położenie prostaty w miednicy mniejszej. Infekcja może rozszerzyć się na prostatę z pęcherza moczowego, cewki moczowej, odbytnicy, jak również poprzez naczynia krwionośne i limfatyczne miednicy mniejszej. BPH to rozrost gruczołu krokowego – łagodny guz powstały w wyniku rozrostu tkanki gruczołu krokowego. Jest to jedna z najczęstszych chorób układu moczowo-płciowego występujących wśród mężczyzn. Zaburzenia stercza, które można leczyć za pomocą terapii falą uderzeniową, obejmują zaburzenia erekcji oraz chorobę Peyroniego.

ZABURZENIE EREKCJI - CHOROBA PEYRONIEGO
Zaburzenia erekcji charakteryzują się niemożnością wywołania lub utrzymania erekcji penisa w trakcie stosunku seksualnego. Choroba peyroniego,inaczej zwana stwardnieniem plastycznym prącia, to choroba charakteryzująca się nieprawidłowym zakrzywieniem penisa wywołanym postępującymi zmianami włóknistymi błony białawej penisa. Zazwyczaj występuje u mężczyzn między 30 a 60-65 rokiem życia i dotyka aż do 10% męskiej populacji. Początkowa diagnoza opiera się na wynikach badania fizykalnego i palpacyjnego penisa. Badanie radiograficzne i badanie USG penisa pozwalają potwierdzić diagnozę oraz umożliwiają ocenę rozmiarów i struktury płytek włóknistych. Symptomy obejmują nieprawidłowe zakrzywienie penisa i bolesność podczas erekcji, co może prowadzić do niemożności prowadzenia normalnego życia seksualnego.
Image

Chcesz się zapisać na terapię? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy!

Wypełnij wszystkie pola

Dowiedz się więcej o działaniu komory hiperbarycznej

Jak się przygotować na zabieg w komorze ? o czym warto pamiętać

A w kontekście powikłań po Covid-19

Image
ul. Widok 11,
42-400 Zawiercie

© 2022 fil-med.pl. All Rights Reserved