Fizjoterapia kobieca

Fizjoterapia kobieca

FIZJOTERAPIA KOBIECA - UROGINEKOLOGICZNA

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką dysfunkcji oraz pracą z istniejącymi już zaburzeniami dotyczącymi narządów miednicy mniejszej oraz dolnych dróg moczowych. Terapia ta będzie wskazana w następujących przypadkach:
  • nietrzymanie moczu,
  • obniżenie narządów miednicy mniejszej
  • bóle w obrębie miednicy oraz odcinka lędźwiowego,
  • przed i po zabiegach operacyjnychrejonu miednicy,
  • po porodach siłami natury lub przez cięcie cesarskie, a także w trakcie ciąży,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • zaburzenia seksualne, np. ból podczas współżycia.
Jak wygląda wizyta?
Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest dokładny wywiad dotyczący zgłaszanych problemów, ogólnego stanu zdrowia, historii chorobowej, nawyków ruchowych, toaletowych, żywieniowych i wiele, wiele innych.
Po wywiadzie przechodzimy do badania. Głównym elementem jest badanie przezpochwowe/przezodbytnicze podczas którego oceniamy jakość funkcjonowania mięśni dna miednicy.

Jest ono poprzedzone dokładnym omówieniem przebiegu badania oraz pisemną zgodą pacjenta.
Oceniamy również postawę ciała , nawyki ruchowe a także inne regiony ciała, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie dna miednicy.

Jak wygląda terapia?
Pierwszym z elementów terapii jest edukacja. Podstawą sukcesu terapeutycznego jest świadomość własnego ciała – np. uzmysłowienie sobie gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy, w jaki sposób pracują, jaka jest ich funkcja oraz jak je napiąć czy rozluźnić.
Ważna jest również wiedza jak podczas codziennych czynności dbać o dno miednicy, np. przez wprowadzenie poprawnych nawyków toaletowych.

Kolejnym elementem jest trening - dzięki wcześniej wykonanemu badaniu wiemy w jakiej kondycji są omawiane mięśnie i na tej podstawie dobieramy
odpowiedni, indywidualny trening mięśni dna miednicy. Ważną częścią fizjoterapii uroginekologicznej są też ćwiczenia oddechowe oraz terapia manualna.
Zarówno w procesie diagnostycznym jak i terapeutycznym możemy wykorzystać aparat USG oraz aparat do elektrostymulacji.

EMG – wykorzystujemy specjalną elektrodę dopochwową lub doodbytniczą.
Zastosowanie podczas terapii znajduje metoda biofeedbacku – na ekranie monitora widoczny jest wykres, który odpowiada napięciu spoczynkowemu mięśni dna miednicy i śledzimy jego zmiany podczas prób napięcia, rozluźniania mięśni. Ciekawą formą treningu z wykorzystaniem EMG są też gry dzięki którym łatwiej aktywować mięśnie lub je rozluźnić. Widzimy wtedy na ekranie np. króliczka który musi wbiec pod górkę, samolot omijający wysokie góry lub różę, która rozkwita W przypadku, gdy skurcz MDM jest niemożliwy do wykonania możemy zastosować elektrostymulację mięśni.

USG – dzięki obrazowaniu za pomocą ultradźwięków możemy uwidocznić na ekranie mięśnie dna miednicy co znacznie ułatwia uświadomienie sobie ich położenia, funkcji a następnie poprawnej aktywacji.

 
Image

Chcesz się zapisać na terapię? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy!

Wypełnij wszystkie pola

Ten temat Cię interesuje? Zapoznaj się z naszymi materiałami filmowymi

Image
ul. Widok 11,
42-400 Zawiercie

© 2022 fil-med.pl. All Rights Reserved