Aktualności

Blog

Nietrzymanie moczu

Terapia w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu zawiera w sobie m.in. trening mięśni dna miednicy - czasem celem jest wzmocnienie, czasem rozluźnienie.

Wypracowanie prawidłowego napięcia (szczególnie wzmocnienie mięśni) wymaga trochę czasu. Ważne jest zaangażowanie i praca pacjenta w domu. 
Aby poprawić komfort życia, zmniejszyc objawy nietrzymania moczu już po pierwszej wizycie omawiane są techniki, które redukują te objawy. Dotyczy to głównie kichania czy kaszlu. Podczas tych czynności gwałtownie wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, przenosi się ono na mięśnie dna miednicy - a te, jeśli są niewydolne nie są w stanie "przyjąć" tego cisnienia - cewka moczowa nie jest domknięta i następuje gubienie moczu.

Jak sobie pomóc?

  • zwróć uwagę na postawę ciała, wyprostuj się, "urośnij"
  • podczas kichania, kaszlu możesz zastosować obrót - wyprostuj się, a następnie odwróć przez ramię i odchyl się lekko do tyłu. To tak jakbyś chciał kaszleć za siebie i w górę.
  • jeśli kaszel dopada Cię gdy leżysz - możesz położyć się na boku i ułożyć dłonie na podbrzuszu, lekko je docisnąć w kierunku kręgosłupa w trakcie kaszlu
  • kichanie - zanim kichniesz spróbuj potrzeć palecm wskazującym obszar pod nosem lub pocieraj czubkiem języka podniebienie - są to techniki, które pomagają wyhamować odruch kichnięcia
  • gdy masz katar - smarkaj jedną dziurką, nie dwoma na raz 
Image
Image
ul. Kukułcza 2,
42-400 Zawiercie

© 2022 fil-med.pl. All Rights Reserved