Aktualności

Blog

Czemu moja szyja "chrupie"?

Często pacjenci zgłaszają nam na wizycie, że podczas ruchu głową np. w trakcie jazdy samochodem czy sięgając po coś siedząc przy komputerze słyszą trzaski lub przeskakiwania w obrębie szyi. Dźwięki te są przez nich upodabniane do popularnego „strzelania palcami” w dłoni. W takie sytuacji zawsze padają pytania dotyczące przyczyn takiego zjawiska i ewentualnych zagrożeń wynikających z częstego „chrupania” w szyi.
 
Otóż spieszymy z wyjaśnieniem, iż okresowe występowanie krepitacji, a więc wspomnianych wcześniej charakterystycznych dźwięków, nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia o ile nie towarzyszą im uczucie bólu, nadmiernej sztywności ani też nie są związane z przebytym urazem.
 
Jakie mogą być przyczyny takiego zjawiska?
  • Zmiany ciśnienia stawowego – w obrębie stawów międzykręgowych mogą występować małe pęcherzyki gazu, których tworzeniu jak i pękaniu mogą towarzyszyć charakterystyczne trzaski;
  • Ruch więzadła lub ścięgna po powierzchni kości – do takiego zjawiska może dojść np. w sytuacji nadmiernie napiętych tkanek i „ocierania” się więzadła lub ścięgna o tkankę kostną;
  • Degeneracja chrząstki stawowej – zanik chrząstki może powodować tarcie sąsiadujących ze sobą struktur kostnych;
 
Czy występowanie „strzelania” w stawach ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie?
Jak pokazują wyniki najnowszych badań oraz nasze doświadczenia zdobyte w gabinecie – bardzo często pacjenci czują obawę przed ewentualnymi trzaskami i próbują redukować ruchy wywołujące u nich takie zjawiska. Stają się bardziej ostrożni, ograniczając jednocześnie swoją aktywność podczas gdy w większości przypadków takie działanie nie jest konieczne.
 
Borykasz się z problemem częstych trzasków w obrębie szyi? Uważasz, że nie funkcjonujesz przez to na 100% swoich możliwości? Chcesz upewnić się czy nic Ci nie dolega? Zapraszamy do naszego gabinetu gdzie przeprowadzimy dokładną diagnostykę, zaplanujemy program ewentualnej terapii oraz doradzimy jakie ćwiczenia możesz wykonywać aby Twój szyjny odcinek kręgosłupa funkcjonował prawidłowo.
Image
Image
ul. Kukułcza 2,
42-400 Zawiercie

© 2022 fil-med.pl. All Rights Reserved