Często podczas wizyt po porodzie lub nawet jeszcze w trakcie ciąży panie pytają o moment, w którym będą mogły wrócić do aktywności fizycznej.
Oczywiście jest to kwestia mocno indywidualna. Zróżnicowana może być sama aktywność fizyczna - ktoś będzie chciał wrócić do dłuższych spacerów, jogi czy pływania, a inna osoba do biegów, wspinaczki czy intensywnego treningu siłowego.
Podczas wizyty omawiamy cel - czyli poziom aktywności do jakiego chce dojść pacjentka. Dzięki badaniu możemy ocenić w jakiej formie aktualnie jest oraz jaki poziom i rodzaj wysiłku będzie w danym momencie odpowiedni.
Co dokładnie oceniamy? Tradycyjnie zaczynamy od postawy ciała, sposobu poruszania się, ogólnej oceny jakości ruchów - już to daje nam kilka cennych wskazówek.
Ważnym elementem jest ocena samego brzucha po ciąży - rozejścia mięśni prostych brzucha, wydolności kresy białej, prawidłowej aktywacji mięśni brzucha. Warto zaznaczyć, że nawet stwierdzone rozejście mięśni brzucha nie musi być równoznaczne z niewydolnością kresy białej - funkcja przedniej ściany brzucha może być poprawna.
Kolejnym elementem badania jest ocena funkcji mięśni dna miednicy. Nawet jeśli pacjentka do tej pory nie odczuwa dolegliwości (np. uczucie ciężkości w kroczu, problemy z utrzymaniem moczu, bóle w okolicy krocza) warto zbadać funkcję tych mięśni - możliwe, że ich siła jest wystarczająca do "zwykłych" czynności ale nie są gotowe do większego wysiłku - a zbyt duże obciążenia w takich sytuacjach mogą skutkować późniejszym obniżeniem narządów miednicy czy problemami z kontynencją (czyli utrzymaniem moczu).
